Chtěla bych ještě krátce navázat na minulý domácí úkol (Makerspace jako komunita, future skills), kdy jsem se ptala, jaké schopnosti mohou být rozvíjeny v prostředí makerspace. Přirozená otázka je, jak tohoto naučení dosáhnout. předpokládám, že pouhé převzetí frontální výuky do prostoru makerspace nestačí k vývoji 21st century skills u žáků.
Které kroky má učitel či knihovník učinit, aby podnítil vývoj 21st century skills?
V literatuře, která se soustředila na různorodé skupiny studentů od základní školy po univerzity a veřejnost. Z rozhovoru s vyučujícími či facilitátory pak vychází následující tipy pro vedení hodiny nebo aktivity.
- Učící metody podporující kritické myšlení, jako například brainstorming, klasifikace a spolupráce. (Novak, 2019)
- Nejdříve studentům dát všechny potřebné materiály a poté je nechat tvořit na vlastní pěst. (Novak, 2019)
- Dát studentům dost času a prostor, aby mohli objevovat sami objevovat, zkoušet a spolupracovat s ostatními. (Bower, 2018)
- Ptát se jich, jak probíhal proces výroby, proč zvolili tento produkt, jak a proč zvolili dané materiály. (Novak, 2019)
- Pokud jsou aktivity příliš úzce definované, pak nevznikají příležitosti pro samostatné objevování. (Marsh, 2019)
Dalším nezanedbatelným faktorem ovlivňujícím kulturu prostoru určeného k učení, je jeho samotné uspořádání a pravidla, která v něm platí. Jiné klima je ve školní družině, ve školní třídě na prvním stupni s odděleným prostorem, nebo v přednáškové místnosti na univerzitě. Makerspaces jsou prostory, kde vzdělávání probíhá spíše neformálně, architektonické řešení by tomu tím pádem mělo odpovídat.
Jak má vypadat prostor, ve kterém se nachází makerspace a jaká v něm mají být pravidla, v kontrastu s běžnou školní třídou?
Novak (2019) mluví mj. o konkrétním příkladu makerspace, které bylo otevřeno všem věkovým skupinám. První věcí, které si návštěvník všiml, byl společný prostor s pohovkami a pracovními stoly, kde se návštěvníci bavili a společně pracovali. Jeden z návštěvníků podotkl, že “jen tím, že jsem zde, jsem se naučil daleko víc, než když jsem pracoval o samotě”.
Ve školách pak Novak doporučuje, aby byl v makerspace přítomen knihovník, učitel či jiný dospělý s odpovídajícími znalostmi.
V kontextu knihoven se tedy nedoporučuje, aby bylo makerspace tichým oddělením. Z jeho samotné podstaty to ani není možné, jelikož každý ze strojů a nástrojů produkuje nezanedbatelné množství hluku.
Zdroje
Novak, S. (2019). The effects of a makerspace curriculum on the 4C’s in education [Master’s thesis, University of Northern Iowa]. UNI ScholarWorks. https://scholarworks.uni.edu/grp/942
Zdroj jsem využila už v minulé zprávě, jelikož autor v textu udává i konkrétní příklady rozhovorů s učiteli o jejich metodách, je relevantní i pro tuto zprávu.
Bower, M., Stevenson, M., Forbes, A., Falloon, G., & Hatzigianni, M. (2020). Makerspaces pedagogy – supports and constraints during 3D design and 3D printing activities in primary schools. Educational Media International, 57(1), 1–28. https://doi.org/10.1080/09523987.2020.1744845
Bower, M., Stevenson, M., Falloon, G., Forbes, A., Hatzigianni, M. (2018). Makerspaces in Primary School Settings – Advancing 21st Century and STEM capabilities using 3D Design and 3D Printing. Sydney, Australia: Macquarie University. Available at: https://primarymakers.com.
Oba tyto zdroje pravděpodobně popisují stejný či podobný výzkum, přičemž zdroj z roku 2018 (vhodná syntéza dostupná na https://www.makersempire.com/makerspaces-school-maker-pedagogy-research-report-macquarie-university/) je podaný více laicky a přístupně.
(Marsh, 2019) Marsh, J., Wood, E., Chesworth, L., Nisha, B., Nutbrown, B., & Olney, B. (2019). Makerspaces in early childhood education: Principles of pedagogy and practice. Mind, Culture, and Activity, 26(3), 221–233. https://doi.org/10.1080/10749039.2019.1655651
Zdroj se soustředí přímo na pedagogickou stránku makerspaces, zejména u nejmenších žáků. Byť v této konkrétní zprávě jsem z něj nečerpala zase tak silně, tak předpokládám, že jej využiju u závěrečné zprávy, jelikož obsahuje i konkrétní rozhovory s učiteli a řeší jednotlivé situace, které při výuce nastaly.