Vzhledem ke zpětné vazbě k prvnímu úkolu Makerspace jako komunita, future skills a Jak navrhnout makerspace tak, aby podnítilo zvědavost?, jsem se rozhodla prozkoumat makerspaces lupou pragmatické pedagogiky a principy Johna Deweyho.
Jaké jsou základní principy Deweyho filosofie vzdělávání?
- Diskuze mezi studenty Dewey zdůrazňoval, že vzdělávání je sociální aktivita - “education which everyone gets from living with others” (Dewey, 1916) . Podporoval otevřenou komunikaci mezi studenty jako způsob sdílení zkušeností a budování znalostí. Vzdělávání by mělo probíhat v prostředí, které podporuje vzájemnou interakci a dialog.
- Interaktivita Pro Deweyho bylo zásadní, že vzdělávání není jen o “vykládání a poslouchání”, ale je to aktivní proces - studenti by měli být aktivními účastníky vzdělávacího procesu, ne jen pasivními příjemci informací. Manifestací toho jsou hands-on aktivity a learning-by-doing.
- Learning-by-doing Dewey prosazoval princip učení se skrze vlastní zkušenost a praxi. Zdůrazňoval význam experimentování, pokusů a omylů (např. právě prototypování) - studenti se učí tím, že věci skutečně dělají a reflektují výsledky svých činů. Tento přístup staví na přirozené zvědavosti a aktivitě studentů.
- Interdisciplinarita Dewey kritizoval oddělování předmětů do izolovaných disciplín. Místo toho podporoval propojování různých oblastí poznání a jejich vztahování k reálnému životu a zkušenostem studentů. Vzdělávání by mělo odrážet komplexnost skutečného světa a podporovat holistické chápání. Za příklad z dnešní by se dala považovat například projektová výuka z Montessori školství.
Není těžké najít tyto principy právě v makerspaces a dalších prostorech, které jsem popisovala v minulých zprávách. Hlodá mě ale to, že makerspace jakožto pojem zní jako něco nového, revolučního, další nová vychytávka, která může “zachránit” školství a vzdělávání. Přitom už pracovní dílny existovaly odjakživa.
Jak se makerspace a aktivity v něm liší od tradičních školních dílen a předmětu “pracovní činnosti”?
Pro stručnost se soustředím jen na 2. stupeň základních škol. Předměty “pracovní výchova”, “pracovní činnost” či “svět práce” bývají součástí vzdělávací oblasti Člověk a svět. Jeho součástí nejsou jen očekávané řemeslné činnosti, ale například i příprava pokrmů či údržba domácnosti (MŠMT, 2021). Z diplomové práce Maštalířové (2023) plyne, že pracovní výchova na základních školách podporuje rozvoj některých kompetencí, které jsem zmiňovala v minulých zprávách a v mnoha pohledech připomíná právě makerspaces.
Na základě výzkumu Maštalířové (2023) lze shrnout, že výuka pracovních činností na školách probíhá typicky v dělených skupinách po 10-15 žácích. Učitelé typicky nejprve žákům ukáží hotový výrobek a předvedou postup práce, následně žáci pracují ve skupinách. Často se jedná o přípravu pokrmu, často ale i o tvořivé rukodělné činnosti. Výuka stále ovšem probíhá v rámci běžného vyučování s typickou dotací 2 vyučovací hodiny jednou za 14 dní, v některých případech dokonce pak 1 hodina týdně.
Na rozdíl od strukturované školní výuky s pevně danými osnovami a časovým rozvrhem, makerspace funguje jako otevřený prostor jak z experimentálního, tak časového hlediska.
Zatímco v pracovních činnostech učitel typicky předvede “správný” postup a žáci jej následují, v makerspace je kladen důraz na vlastní objevování a učení se z chyb. Účastníci mají svobodu zkoušet různé přístupy a nejsou předem omezeni zadanými postupy nebo časovým limitem vyučovacích hodin.
Co se týče samotného předávání znalostí - v tradičních pracovních činnostech se stále předávají informace od učitele k žákům. Naproti tomu makerspace je založen na komunitním principu, kde se účastníci učí navzájem. Studenti a učitelé jsou si víceméně rovni.
Zdroje
Dewey, J. (1916). Democracy and education: An introduction to the philosophy of education. Macmillan Publishing.
Citát v prvním odstavci, samotnou syntézu myšlenek jsem čerpala odjinud.
Koblin, J. (2023, April 18). John Dewey’s 4 Principles of Progressive Education – Sprouts – Learning Videos – Social Sciences. Sprouts. https://sproutsschools.com/john-deweys-4-principles-of-progressive-education/
Syntéza Deweyho myšlenek.
MAŠTALÍŘOVÁ, Sabina. (2023) Výuka pracovních činností na 2. stupni základní školy. Online. Diplomová práce. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/bh6iu/.
Nabízí pohled na současný stav výuky pracovních činností v českých základních školách. Jelikož rámcové programy nemusí odpovídat realitě, hledala jsem informace přímo z terénu.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (2017) Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Praha https://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/opatreniministryne-skolstvi-mladeze-a-telovychovy-kterym-se-1-1
Udává rámcový vzdělávací program mimo jiné i pro “pracovní činnosti”.