Nebudu lhát, knihovnictví není moje vášeň. Mám štěstí, že jsem ze svého okolí pochytila povědomí o roli knihovníků a knihoven nad rámec běžného půjčování knih, takže tento předmět nebyl zas tak velký krok do neznáma. Bála jsem se, že budeme zahlceni informacemi o provozu nebo akvizici, ale potěšilo mě, že jsme nezacházeli do technických detailů a bavili se o roli knihoven zejména koncepčně. Z předmětu určitě odcházím s větším respektem ke knihovnické profesi a mám pocit, že v knihovnách probíhá tichá renesance.
Ve druhé části předmětu jsem si poprvé vyzkoušela psaní odborné eseje - bohužel na témata právě z těch hodin, na které jsem nezvládla přijít. Ze psaní jsem byla velmi nervózní, vylekaly mě arbitrární formální požadavky, které působily jako bič na lenošivé studenty.
Poslední sada přednášek se týkala knižního trhu a ediční problematiky. Upřímně, papírovou knihu jsem před nástupem na KISK nečetla ani nepamatuji, takže naladění se na knižní trh a jeho specifika pro mě bylo obtížné. Týmový ediční projekt byl velmi náročný, ale ne nutně svou obtížností, spíše jako koordinací nemalého týmu sedmi lidí - všichni jsme se osobně nikdy nepotkali. Měla jsem ovšem štěstí na šikovné a spolehlivé spolupracovníky a se strategií “silný koncept - zbytek se poddá” jsme projekt zdárně stihli v první možném termínu. Vzhledem k jeho náročnosti ale byla hodně nepříjemná kolize se zkouškovým obdobím, jelikož jsem projektu nemohla dát energii, kterou si zasloužil. Určitě by bylo mnohem příjemnější řešit jej dříve v semestru, což ale kvůli harmonogramu přednášek ani nebylo možné.
Výstupy
- Rozhovor s knihovnicí na vesnické knihovně - responzivní verze | .png
- Esej: Pirátství knih a jeho pozitivní dopady - případ japonských komiksů